• EDOTÁCIE
  • Dotačné programy
  • PK 2/2025: Robotika a automatizácia
Splníme Vám viac ako len 3 želania

PK 2/2025: Robotika a automatizácia


Späť na katalóg dotácií
Príjem úplných žiadostí od 16. 06. 2025 do 16. 08. 2025

Predmet podpory

Hlavným cieľom výzvy je podpora výskumu a inovácii na Slovensku – predovšetkým v oblasti robotiky a automatizácie. Výzva zároveň posilňuje investičnú kapacitu vývojového a inovačného prostredia prostredníctvom zapojenia súkromného sektora a mobilizácie jeho finančných zdrojov.

Operačné programy

  • Nezaradené

Oprávnenosť žiadateľa

  • Právnická osoba oprávnená na podnikanie so sídlom na území Slovenskej republiky,
  • Záujmové združenia právnických osôb, ktoré je právnickou osobou so sídlom na území Slovenskej republiky,

Podporované (oprávnené) aktivity

Zámerom výzvy je zabezpečiť podporu priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja v rámci TRL 5 – 9. Cieľom je podpora rozvoja a škálovania výskumných, vývojových a inovačných aktivít v národnom prostredí, v nasledovných oblastiach:

  • 1. Výskum, vývoj HW a/alebo SW v oblasti automatizácie a na robotizované systémy a príslušenstvo
    • a. Hardvérové inovácie: výskum a vývoj inovatívnych hardvérových komponentov pre robotiku a automatizované systémy, vrátane konštrukčných súčastí robotov, riešení pre automatizované skladové systémy, manipulátory, nosiče senzorov a komponenty s integrovanými funkciami so zameraním na miniaturizáciu. Výskum a vývoj humanoidných robotov využiteľných v priemysle. Senzorové a riadiace systémy: výskum a vývoj inovatívnych senzorov a snímacích zariadení, a autonómnych riadiacich systémov, ktoré využívajú umelú inteligenciu a strojové učenie na zlepšenie adaptability a efektivity systémov. Výskum a vývoj dronov, autonómnych manipulátorov, autonómnych mobilných robotov (AMR), satelitných systémov.
    • b. Softvérové riešenia: výskum a vývoj inovatívnych softvérových riešení pre robotiku a automatizované systémy s dôrazom na systémovú integráciu, vrátane dopravy a logistiky, spracovanie údajov v reálnom čase, vývoj a využitie Sim2Real princípov, edge/cloud computing a implementáciu integračných platforiem s ohľadom na škálovateľnosť, kybernetickú bezpečnosť a prevádzkovú odolnosť, vrátane distribuovaných riešení.
    • c. Kolaboratívne technológie: Výskum a vývoj zameraný na spoluprácu medzi ľuďmi a robotmi, bezpečnosť, ergonómiu a interakciu, vrátane prepájania a koordinácie automatizovaných systémov, zariadení a autonómnych mobilných robotov s cieľom zvýšiť efektivitu a interoperabilitu v rámci rôznych sektorov. Výskum a vývoj multimodálnych systémov zameraných na človeka a jeho prirodzenú interakciu.
    • d. Inovatívne technológie: výskum a vývoj zameraný na integráciu robotizovaných riešení a automatizovaných systémov do výrobných technológií vrátane výskumu a vývoja pre možnosť nasadzovania nových robotizovaných systémov, optimalizácie existujúcich procesov a zabezpečenia interoperability rôznych systémov v priemyselnom prostredí. Implementácia automatizačných a robotizovaných riešení s cieľom zvýšiť produktivitu, znížiť prevádzkové náklady, minimalizovať chybovosť a zlepšiť bezpečnosť práce. Vývoj a implementácia riešení pre bezproblémovú komunikáciu a koordináciu medzi rôznymi robotizovanými systémami, automatizovanými strojmi, výrobnými softvérmi a riadiacimi systémami. Vytvorenie súdržného a inteligentného výrobného prostredia, ktoré umožňuje zber dát, analýzu a adaptívne riadenie.
  • 2. Výskum a vývoj riešení v oblasti výrobných a vnútropodnikových logistických procesov
    • Aplikácie umelej inteligencie: Výskum a vývoj aplikácií a inovatívnych riešení s využitím umelej inteligencie určenej pre fyzické zariadenia (napr. roboty) a automatizované systémy, ako aj RPA (Robotic Process Automation) zamerané na zvyšovanie efektivity výrobných, logistických, organizačných, manažérskych, administratívnych, dodávateľských, vývojárskych a ďalších činností zabezpečujúcich fungovanie podniku v priemysle s dôrazom na škálovateľnosť a bezpečnosť.
  • 3. Výskum, vývoj meracích systémov a monitorovacích systémov pre potreby priemyslu a ostatných odvetví
    • a. Výskum a vývoj inteligentných riadiacich, meracích a monitorovacích systémov a inovatívnych riešení s využitím AI a IoT (Internet of Things) do riadiacich systémov v rôznych oblastiach podniku.
    • b. Výskum a vývoj systémov a inovatívnych riešení pre autonómnu a prepojenú dopravu naprieč priemyselnými odvetviami.
  • 4. Výskum a vývoj integračných platforiem
    • Výskum a vývoj ucelených podnikových integračných platforiem pre umožnenie spájania, koordinácie, komunikácie, spolupráce a riadenia rôznych robotických zariadení, automatizačných systémov, senzorov, kamerových systémov a ďalších komponentov do jedného funkčného, plynulého a synchronizovaného celku.

Dĺžka realizácie projektu

Časový rámec oprávneného projektu je od podania projektu do 31. decembra 2027.

Forma podpory

  • nenávratný finančný príspevok (dotácia)

Podporované oblasti

  • Výskumná a inovačná infraštruktúra

Typ žiadateľa a výška podpory

  • malý podnik (10-49 zamestnancov)
  • stredný podnik (50-249 zamestnancov)
  • veľký podnik (250 a viac zamestnancov)
  • združenie právnických osôb
Typ žiadateľa a výška podpory Miera podpory v % Výška dotácie v EUR
min. max. min. max.
malý podnik (10-49 zamestnancov) 45 80 200 000 10 000 000
stredný podnik (50-249 zamestnancov) 35 75 200 000 10 000 000
veľký podnik (250 a viac zamestnancov) 25 65 200 000 10 000 000
združenie právnických osôb 25 80 200 000 10 000 000

Celkový disponibilný objem finančných prostriedkov pridelených poskytovateľom je maximálne 90 mil. EUR.

Oprávnené výdavky

  • a) Personálne výdavky na výskumných pracovníkov, technikov a iných pomocných pracovníkov v rozsahu, v ktorom sa priamo podieľajú na realizácii projektu.
  • b) Výdavky na spotrebovaný materiál priamo použitý na stavbu prototypov alebo ich funkčných častí, ako aj výdavky na materiálové a energetické suroviny, energie, ktoré boli priamo spotrebované počas skúšobnej prevádzky pilotných zariadení alebo ich častí, ak sú tieto náklady preukázateľné a súvisia s realizáciou projektu.
  • c) Výdavky napr. nákup nástrojov, strojov, prístrojov, zariadenia, techniky a náradia, vrátane dodávky a montáže zariadení, ak súvisia s realizáciou projektu t.j. výskumno-vývojovou činnosťou. Za oprávnený výdavok sa považuje obstarávacia cena, nielen odpisy počas realizácie projektu, ak je majetok používaný výlučne (v rozsahu ako je potrebné pre výskumnú alebo vývojovú úlohu) na účely predkladaného projektu. Pokiaľ sa majetok, nástroje a vybavenie nepoužíva v rámci realizácie projektu počas celej doby svojej životnosti alebo nie prevažujúco (v rozsahu ako je potrebné pre výskumnú alebo vývojovú úlohu) na účely daného výskumno – vývojového projektu, potom za oprávnené výdavky sa považujú účtovné odpisy zodpovedajúce dĺžke realizácie projektu, vypočítané na základe všeobecne uznávaných účtovných zásad.
  • d) Účtovné odpisy budov zodpovedajúce dĺžke a rozsahu realizácie projektu vypočítané na základe všeobecne uznávaných účtovných zásad v rozsahu a v období ich použitia v rámci realizácie projektu.
  • e) Výdavky na služby výskumu a vývoja, služby a licencie súvisiace s využívaním softvérových aplikácií, nákup technických poznatkov a patentov zakúpených alebo licencovaných z externých zdrojov na základe trhového odstupu, ako aj výdavky na poradenské služby a rovnocenné služby použité výlučne na realizáciu projektu.
  • f) Ďalšie režijné a iné prevádzkové náklady, vrátane nákladov na materiál, dodávky a obdobné výrobky, poradenské a externé činnosti v oblasti výskumu a vývoja vynaložené priamo v dôsledku projektu.

Ostatné informácie

Celkový disponibilný objem finančných prostriedkov pridelených poskytovateľom je maximálne 90 mil. EUR.

Staň sa členom GRANT klubu a neunikne ti žiadna dotačná príležitosť

Chcem sa stať členom